BOGARASOK, avagy Szabjunk határt a hülyeségnek!
2011.08.20
A cikk:
Határt kell szabni az amatőr méhészeknek
Megjelent: 2011.08.06. 16:58 | Frissítve: 2011.08.06. 16:58
Magyarországon jelenleg túl sokan, 15 ezren foglalkoznak méhészkedéssel, és míg például a vadászat és a horgászat engedélyhez kötött, méheket bárki tarthat; a hozzá nem értők veszélyeztetik a kiváló méhészek megélhetését - mondta az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) elnöke a szombaton az MTI-nek.
A Jászberényben tartott nemzetközi mézvásáron és méhésztalálkozón Bross Péter közölte: a világon nálunk a legmagasabb az egy négyzetkilométerre jutó méhsűrűség, öt dunántúli megyében már 15 méhcsalád feletti ez a mutató. A méhészkedés jogi szabályozása már állategészségügyi szempontból is indokolt lenne - tette hozzá .
Az OMME elnöke az ágazat jellemzőiről elmondta: egy átlagos évben 20 ezer tonna mézet állít elő, ez összeurópai mézmennyiség csaknem 10 százaléka. Miután az egy főre jutó hazai mézfogyasztás 60 dekagrammot tesz ki, kiszámítható, hogy egy-egy esztendőben 6 ezer tonna mézet eszünk. Az évente megtermelt mézmennyiség 80 százalékát exportáljuk,
refluxió :
Igentisztelt Elnök Úr !
Attól tartok, igazságtalan leszek, de megkockáztatom, hogy Ön sem ért egyet a nyilatkozatával. A méhecske nem törpenyuszi. Megszállottság, kellő elhivatottság, és alapvető szakértelem nélkül nem kezd méhészkedni senki. Hipokrita dolog lenne azt gondolni, hogy akinek vadász,- horgászvizsgája van, az mind ért a vadászathoz, vagy horgászathoz. Jómagam agrármérnök vagyok, állattenyésztő szakon végeztem. Mikor letettem a horgászvizsgát, a fajismereti részen majdnem elvéreztem, mert a kecsege magyar neve nem jutott eszembe, csak a tudományos nevét tudtam megmondani, amit viszont a "vizsgabiztos” nem ismert.
Igazából nem is nagyon érdekelte, mert a horgászengedélyem már ki volt töltve és fizetve. Azt gondolom, hogy ez az utóbbi a legfontosabb. Önnek is. A folyamatot a következőképpen tudom elképzelni:
Első lépésként rendelet születik az OMME javaslatára, hogy minden méhészt regisztrálni kell. (bár már ez most is kötelező) A regisztrációs díj manapság 5 rugónál kezdődik, ez 15000 méhész esetén 75 millió.
Következő lépésben engedélyeztetni kell a működést ami legyen kb 1000 Ft/ család. Mo-on van 650 000 méhcsalád, összeg: 650 000 000 Ft
Egy idő múlva a tevékenységet szakmunkás képesítéshez kötik. Tegyük fel, hogy a jelenlegi termelők 30 %-már megszerezte a képesítést, (bár gyanítom, hogy 20% alatt van), a maradék 10 000 méhésznek a tanfolyam és a vizsgadíj átlagosan 130ezerbe fáj. Összbevétel: 1 300 millió Ft.
Ha mást nem is számolok, Az OMME-nek több,mint 2 milliárd oka van arra, hogy fájlalja az amatőr méhészek létét.
Ugyanis a cikkben említett okok mondvacsináltak, és ha nem egy „szaktekintély” mondta volna, azt mondanám rá, hogy hülyeség.
A méhészek, így az amatőr méhészek tevékenységét is jól szabályozza az állategészségügyről szóló törvény, az ez alapján kiadott 70/2003-as FVM rendelet, amely előírja a hatósági állatorvosok irányítása alatt dolgozó méhegészségügyi felelősök feladatát. A rendelet szerint minden méhészetet be kell jelenteni, a jegyzőnek, tehát nyilván vannak tartva, Az OMME, pedig szakmai hitvallásából következően keresse fel ezeket a termelőket, és szakmai anyagokkal, szaktanácsadással segítse a munkájukat. A képzéshez éppen elég ösztönző, hogy az EU-s pályázatokhoz már szükséges a mestervizsga is, amit 5 éves gyakorlattal és képzéssel lehet megszerezni. (http://www.agroinform.com/aktualis/738/M%C3%A9h%C3%A9sz_mesterk%C3%A9pz%C3%A9s.html)

A „hozzá nem értők” pedig nem veszélyeztetik a „kiváló méhészek” munkáját. Méhészeti tevékenységet csak az végezhet aki betartja az állateü. előírásokat, amit gondolom sűrűn és szigorúan ellenőriznek a hatósági állatorvosok. Mézet eladni nem tudnak, csak ha betartják a vonatkozó szabályokat pl.: 52/2010. (IV. 30.) FVM rendelet a kistermelői élelmiszer-termelés,-előállítás és -értékesítés feltételeiről.
Gondolom ezt is ellenőrzik az Mgszh, vagy a Kormányhivatal élelmiszerhigiénikus állatorvosai, akik napjaikat a cerka fényesítésén kívül, néhány látványos TESCO-s akcióval, és a piaci kofák cseszegetésével töltik. Különben is, a kiváló méhészek által termelt, feltételezhetően kiváló minőségű, olcsón előállított tömegárúval térdre tudják kényszeríteni a piacon, a szakértelem nélkül, ezért drágán termelt, pocsék amatőrméhésztermékkel megjelenő kontárokat. Ez az Ön szakmai irányítása alatt nem jelenthet gondot.
A cikkben említett méztermelési adatok alapján hiányzó 2000 tonna méz, gondolom importáru. Javaslom, hogy ennek visszaszorításán gondolkodjanak ráérős idejükben, és ne az amatőr méhészeket próbálják taccsra tenni. Hozzáteszem, sokuktól tanulhatnának!
Harcoljanak az amatőr kutya,-macska- díszhal, aranyhörcsög, baromfi, sertés, és strucctenyésztők ellen is, mert veszélyeztetnek. Harcoljanak az amatőr anyák ellen is, hiszen ellehetetlenítik a kiváló, hivatásos anyák tevékenységét!
Tehát én azt gondolom, hogy a cikk azért született, mert páran szeretnének jobban élni, nem a méhészetből, hanem a méhészekből.
Hozzászólások
Hozzászólások megtekintése
Nincs új bejegyzés.